Stow BET

Technologia IO-Link: na czym bazuje?

Ta technologia została wprowadzona na rynek już w 2009 roku. Co warto wiedzieć na jej temat? Jakie są główne walory?

Co to w ogóle jest IO-Link? To otwarty, międzynarodowy standard komunikacji cyfrowej (IEC 61131-9). Stwarza on możliwość dotyczącą komunikowania się urządzeń sterujących z rozmaitymi sensorami. Tak samo, jak z urządzeniami wykonawczymi. IO-Link to technologia komunikacji typu punkt-punkt. Dlaczego? Każde urządzenie wykonawcze jest bowiem podłączane do innego portu. Otwarty standard komunikacji oznacza, że technologia IO-Link jest generalnie ogólnodostępna. A to sprawia, że wszyscy zainteresowani producenci mogą z niej korzystać. To powoduje, że wykorzystanie technologii IO-Link (w systemach automatyki) umożliwia skomunikowanie (w obrębie jednej sieci) urządzeń pochodzących od rozmaitych podmiotów.

Technologia IO-Link jest coraz częściej stosowana. Chodzi nie tylko o systemy automatyki przemysłowej Rockwell Automation, ale też o rozwiązania firmy SMC, które są dostępne w ofercie RAControls.

Jaka jest bardzo istotna korzyść dotycząca technologii IO-Link? Chodzi o uproszczenie instalacji przy jednoczesnym zachowaniu szerokiego wachlarza możliwości (pod względem diagnostyki i parametryzacji). Technologia IO-Link pozwala, aby wyeliminować wiele żył sygnałowych. To skutkuje również mniejszą awaryjnością. Tak samo, jak niższym ryzykiem wystąpienia przerwy w obwodzie układu. Ma to tak samo znaczenie pod względem szybszego i łatwiejszego zlokalizowania usterek itd. Mało Ci wiedzy? Możesz zdobyć wiele innych faktów – na ten temat – na przykład ze strony internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/czym-jest-technologia-io-link/.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się stosować IO-Link w praktyce? Chodzi m.in. o większą wydajność produkcji (lepsza przejrzystość instalacji oraz prostsza komunikacja przyczyniają się do lepszych zdolności produkcyjnych). Ważne są także większa elastyczność (prostsza instalacja, konfiguracja i obsługa aplikacji pozwalają zaoszczędzić czas specjalistów), czy niższe koszty utrzymania i serwisowania (klienci mogą liczyć np. na mniej przestoi i awarii – na skutek wsparcia prewencyjnego utrzymania ruchu).

Co wchodzi w skład systemu IO-Link? Mamy tutaj kilka istotnych elementów. Chodzi m.in. o IO-Link Master (to bramka umożliwiająca komunikację między urządzeniami sterującymi i wykonawczymi). IO-Link Device to zaś rozmaite urządzenia wykonawcze i sensory, które podłącza się bezpośrednio do urządzenia Master. Warto wspomnieć o przewodzie (standardowym, pięciożyłowym lub trzyżyłowym elemencie mającym za zadanie łączyć powyższe elementy). Spore znaczenie ma także oprogramowanie. Jest to zaś narzędzie do konfigurowania oraz parametryzacji systemu.

Jakie są rodzaje portów? Stosuje się tutaj dwa rodzaje takich elementów. Port typu A (dla sprzętów, których pobór prądu jest niższy niż 200 mA) i port typu B.

Co warto wiedzieć na temat wymiany danych? IO-Link wykorzystuje się do transmisji czterech typów danych. Chodzi o dane procesowe, dane urządzenia, status wartości, a także o zdarzenia. Co ciekawe, urządzenie IO-Link Master może obsługiwać nawet trzy prędkości wymiany danych (4,8 Kb/s, 38,4 Kb/s oraz 230 Kb/s). Tutaj jednak mała uwaga. Urządzenie wykonawcze może bowiem obsłużyć tylko jedną z wybranych prędkości.

Masz zamiar poznać więcej faktów? W takim razie skontaktuj się z pracownikami katowickiej firmy RAControls.